Balboa

Taneční kurzy Balboa.

 

Balboa Praha

Tanec Balboa pochází z dvacátých let dvacátého století z jižní Kalifornie a nabíral na popularitě až do druhé světové války. Jméno Balboa pochází z Balboa Peninsula v Newport Beach v Kalifornii, kde se tento tanec údajně vyvinul (jeho přesný původ je nejasný). Tanec Balboa byl původně pouze reakcí na přeplněné taneční sály, kde byly variace jako swing-out nebo breakaway (tehdy populání v Lindy Hopu) často složité, pokud ne dokonce pořadateli zakázané. Formování tohoto tance je v některých zdrojích popsáno jako směs Charlestonu, Jig Trotu, a Swingu jako výsledek experimentování tanečníků.

Balboa se tančí na velmi širokou škálu temp. Díky tomu, že je pro základní krok potřeba jen malý prostor, lze jej tančit na rychlou hudbu (přes 300 úderů za minutu). Balboa se také tančí na pomalou hudbu (pod 100 úderů za minutu), což poskytuje více času pro komplikované footworky a variace.

Moderní tanečníci Balboa často rozlišují mezi dvěma druhy Balboa, a to “Pure Balboa” a “Bal-Swing”. V Pure Balboa zůstávají tanečníci téměř po celou dobu tance v těsném držení, kde používají variace založené na footworku. Oproti tomu Bal-Swing zahrnuje variace s větším prostorem mezi partnery a tím také větsí volností pro dynamické pohyby jako otočky pro jednoho z partnerů atd.

Dnes se tanec Balboa celosvětově obnovuje a fascinuje více a více tanečníků.

Taneční kurzy Balboa.